„Poznaj Polskę” – Rok szkolny 2022/2023

Rok szkolny 2022/2023

Wycieczka do Krasiejowa

W  środę, 26 Października2022r., klasy I-sze Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Paniówkach brały udział w wycieczce w ramach  Przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”. Dzieci odwiedziły Park Nauki i Rozrywki Krasiejów wraz z wykopaliskami związanymi z odkryciem dinozaurów, oraz zabytkowy Żelazny Most w Ozimku. Most wybudowany w 1827 roku jest najstarszym w Europie kontynentalnej żelaznym mostem wiszącym. Dzieci poznały historię huty Małapanew, która po sukcesie konstrukcyjnym tworzyła kolejne mosty wiszące w znanych europejskich miastach. Następnie grupa udała się na zwiedzanie JuraParku Krasiejów. Prawie 70 gatunków  dinozaurów– około 200 modeli czyni go największym tego typu obiektem w Europie. Dzieci odwiedziły Tunel Czasu, w którym udały się w podróż przez miliardy lat istnienia Wszechświata. Zaczynając od Wielkiego Wybuchu, przez powstanie pierwszych galaktyk i Układu Słonecznego do powstania Ziemi, atmosfery i pierwszych form życia. Mogli obserwować wędrówki kontynentów, zmiany klimatyczne i największe kataklizmy naszej planety. Z kolei w Prehistorycznym Oceanarium uczniowie stanęli  „oko w oko” z naturalnej wielkości gadami podwodnymi żyjącymi miliony lat temu. Pawilon Paleontologiczny w Krasiejowie będący obiektem Uniwersytetu Opolskiego zabezpiecza największe w Europie skamieniałości triasowych płazów i gadów, które można oglądać przez przeszkloną podłogę. Uczestnicy wycieczki odwiedzili to jedyne muzeum na świecie, które stoi nad czynnym stanowiskiem paleontologicznym. Dowiedzieli się na czym polega praca paleontologa i jak przebiegają wykopaliska kości prehistorycznych stworzeń. Zobaczyli tutaj też rekonstrukcję szkieletu najstarszego jak dotąd odkrytego pradinozaura Silesaurus opolensis wykonaną przez rzeźbiarkę Martę Szubert.

Fotorelacja: https://photos.app.goo.gl/uN4uZ1g2ty6MbMQs7

 

Wycieczka do Krasiejowa

W czwartek, 03 Listopada 2022r., klasy II-gie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Paniówkach brały udział w wycieczce w ramach  Przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”. Dzieci odwiedziły Park Nauki i Rozrywki Krasiejów wraz z wykopaliskami związanymi z odkryciem dinozaurów, oraz zabytkowy Żelazny Most w Ozimku. Most wybudowany w 1827 roku jest najstarszym w Europie kontynentalnej żelaznym mostem wiszącym. Dzieci poznały historię huty Małapanew, która po sukcesie konstrukcyjnym tworzyła kolejne mosty wiszące w znanych europejskich miastach. Następnie grupa udała się na zwiedzanie JuraParku Krasiejów. Prawie 70 gatunków  dinozaurów– około 200 modeli czyni go największym tego typu obiektem w Europie. Dzieci odwiedziły Tunel Czasu, w którym udały się w podróż przez miliardy lat istnienia Wszechświata. Zaczynając od Wielkiego Wybuchu, przez powstanie pierwszych galaktyk i Układu Słonecznego do powstania Ziemi, atmosfery i pierwszych form życia. Mogli obserwować wędrówki kontynentów, zmiany klimatyczne i największe kataklizmy naszej planety. Z kolei w Prehistorycznym Oceanarium uczniowie stanęli  „oko w oko” z naturalnej wielkości gadami podwodnymi żyjącymi miliony lat temu. Pawilon Paleontologiczny w Krasiejowie będący obiektem Uniwersytetu Opolskiego zabezpiecza największe w Europie skamieniałości triasowych płazów i gadów, które można oglądać przez przeszkloną podłogę. Uczestnicy wycieczki odwiedzili to jedyne muzeum na świecie, które stoi nad czynnym stanowiskiem paleontologicznym. Dowiedzieli się na czym polega praca paleontologa i jak przebiegają wykopaliska kości prehistorycznych stworzeń. Zobaczyli tutaj też rekonstrukcję szkieletu najstarszego jak dotąd odkrytego pradinozaura Silesaurus opolensis wykonaną przez rzeźbiarkę Martę Szubert.

Fotorelacja : https://photos.app.goo.gl/aW1kxN3fhkhLrUct5

 

 Wycieczka do Olsztyna

W piątek, 04 listopada 2021r., klasy IV-te Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Paniówkach brały udział w wycieczce w ramach  Przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”. Dzieci odwiedziły Ruiny Zamku w Olsztynie koło Częstochowy, stanowiące jeden z 14 punktów Szlaku Orlich Gniazd oraz Stary Młyn – Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach. W trakcie spaceru z przewodnikiem po ruinach uczniowie mogli usłyszeć historię zamku – jednej z największych i najbardziej efektownych warowni obronnych Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Usłyszeli o odwiedzających zamek władcach i wybitnych postaciach, jak Kazimierz Wielki i Władysław Jagiełło. Poznali też legendę o Białej Damie odwiedzającej nocami ruiny. Poza historią budowli, niezwykłą ciekawostką dla uczniów było odniesienie do pochodzenia skał wapiennych Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Na ostańcach i fragmentach skalnych,  które w okresie Jury znajdowały się na dnach mórz, dzieci znajdowały liczne Amonity, świadczące o historycznej wartości przyrodniczej terenu. Następnie w Starym Młynie – Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach dzieci miały okazję poznać historię tego miejsca oraz dawne zawody jak młynarz, piekarz kołodziej i bednarz. Miały też okazję samodzielnie spróbować mielenia mąki za pomocą kamieni, na żarnach oraz przy użyciu ręcznych i elektrycznych młynków. W trakcie zwiedzania w ramach posiłku dzieci wzięły udział w warsztatach robienia pizzy. Poznały składniki które są potrzebne do jej przyrządzenia, a następnie samodzielnie przygotowały swój posiłek, który potem ze smakiem zjadły.  

Fotorelacja: https://photos.app.goo.gl/1rzVTNsjQvmZYpgk6

 

 Wycieczka do Wrocławia

We wtorek, 15 listopada 2022r., klasy VI i jedna VII Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Paniówkach brały udział w wycieczce w ramach  Przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”. Dzieci odwiedziły historyczne centrum miasta oraz gmach główny Muzeum Narodowego we Wrocławiu. W trakcie spaceru z przewodnikiem po mieście uczniowie mogli poznać wielokulturową historię miasta, które przez wieki znajdowało się we władzach różnych narodów. Dowiedzieli się czym jest Ostrów Tumski, oraz ile we Wrocławiu mieszka krasnoludków.  Na rynku zobaczyli majestatyczny ratusz oraz charakterystyczne dla Wrocławia kolorowe kamieniczki, a wśród nich najbardziej znane – Jaś i Małgosia. Odwiedzili też Jatki i poznali historię miejsca i zwierząt, których pomniki się tam znajdują.  Grupa odwiedziła też Muzeum Narodowe we Wrocławiu, które jest jednym z największych i najważniejszych Muzeów Sztuki w Polsce. Zbiory Muzeum liczą obecnie ponad 200 tys. eksponatów, reprezentujących wszystkie dziedziny sztuki, począwszy od średniowiecznej rzeźby kamiennej i drewnianej, aż do sztuki nowożytnej i modernistycznej. Uczniowie mogli zaznajomić się z twórcami związanymi bezpośrednio z regionem Wrocławia i Dolnego Śląska, a także ze sztuką pozyskaną z dawnych zbiorów niemieckich oraz przekazanych po wojnie. Największą atrakcją wycieczki  była wizyta w ZOO i Afrykarium, które jest  olbrzymim kompleksem basenów, akwariów i wybiegów dla zwierząt. W warunkach zbliżonych do naturalnych zamieszkują tam ryby, gady, ssaki, a nawet owady. 

Fotorelacja:  https://photos.app.goo.gl/FLpKgv9SJnvnTmXm9

 

Wycieczka do Bochni

W piątek, 25 listopada 2022r., klasy VIII-te Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Paniówkach brały udział w wycieczce w ramach  Przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”. Dzieci odwiedziły Radiostację w Gliwicach oraz Kopalnię Soli w Bochni. W Gliwicach dzieci miały okazję zobaczyć wieżę radiostacji, która jest najwyższą budowlą drewnianą w Europie. Poznały historię radiostacji i ważnych wydarzeń, które miały tam miejsce – Prowokacja Gliwicka stała się pretekstem do rozpoczęcia II Wojny Światowej. W Kopalni Soli dzieci bo zjeździe ponad 200 m. pod ziemię dzieci odwiedziły Podziemną Ekspozycję Multimedialną. Zwiedzanie kopalni zostało zamienione w swoistą podróż w czasie. Poznaliśmy historię wydobycia soli w Polsce od panowania Bolesława Wstydliwego i jego żony, księżej Kingi z którą związana jest najbardziej znana legenda o pierścieniu znalezionym na terenie późniejszej kopalni, przez przedsiębiorcze plany Kazimierza Wielkiego i jego kontakty z żupnikami genueńskimi, aż do współczesnych sposobów pozyskiwania soli i jej znaczenia dla społeczeństwa.

Fotorelacja: https://photos.app.goo.gl/dUwuEFA4xfYGtVVe9