Szlachetna Paczka 2022

„Człowiek jest wielki (…) przez to czym dzieli się z innymi”. To słowa patrona naszej szkoły, które nieustannie zapraszają nas do podejmowania różnych działań związanych z pomocą potrzebującym. Kochani uczniowie oraz rodzice! Zapraszamy Was do wspólnego przygotowania Szlachetnej Paczki. Znając Waszą ogromną ofiarność okazaną w poprzednich latach, wybraliśmy dwie rodziny w bardzo trudnej sytuacji życiowej.

Poniżej zamieszczamy potrzeby naszych rodzin i serdecznie zapraszamy do udziału w zbiórce.

PANI JANINA 69 LAT

Przed pandemią pani Janina, mimo problemów ze zdrowiem, była osobą aktywną, często wychodziła z domu, spotykała się z koleżankami, chodziła do kościoła. Kilka lat temu zdiagnozowano u niej nowotwór złośliwy, przeszła wiele operacji wycięcia guza oraz chemioterapię. Od jakiegoś czasu ma problemy z poruszaniem się, lecz nadal ma dużo siły i zachowuje optymizm. Po zachorowaniu na COVID jej stan bardzo się pogorszył. Często ma duszności, zawroty głowy, każdy krok sprawia jej ból. Mieszka na czwartym piętrze, nie jest w stanie wychodzić z domu. Pani Janina nie je nic ciepłego w ciągu dnia, ponieważ samodzielne gotowanie jest dla niej trudne, a nie zawsze otrzyma posiłek od bliskich. Całe życie pomagała innym ludziom, a teraz sama wymaga pomocy. Kobieta prowadzi oszczędny tryb życia, dlatego rzadko używa kuchenki gazowej, a zeszłej zimy w ogóle nie ogrzewała mieszkania. Jej emerytura jest bardzo niska, po odliczeniu rachunków i kosztów leczenia z jej emerytury zostaje około 560 zł.

Trzy kluczowe potrzeby Pani Janiny:

1.      Mikrofalówka (Bardzo ważne, aby mikrofalówka była energooszczędna. Pani Janina potrzebuje jej, ponieważ boi się korzystać ze swojej starej kuchenki, przez co bardzo rzadko je ciepłe posiłki)

2.      Środki czystości (Pani Janina nie może używać żelów do kąpieli, ponieważ ją uczulają, dlatego prosi o mydła w kostce. Szampon Skrzypovita (na wypadanie włosów).

3.      Żywność (Zapas żywności pozwoliłby odłożyć pieniądze na potrzebne leki) Specjalne wymagania dotyczące żywności: Pani Janina nie może spożywać produktów z octem.

Pozostałe potrzeby:

Odzież: Skarpetki (Zimowe)

Rozmiar: L, Uwagi: Ciepłe zimowe skarpety, rozmiar 38-40.

Żywność trwała: kawa, ryż, kasza, makaron, mąka, cukier, olej, dżem, konserwy mięsne, konserwy rybne, owoce i warzywa w puszkach, dania w słoiku (typu gołąbki, klopsy itd.), kawa mielona, budynie oraz kisiele do zrobienia w kubku, żurawina suszona, woda mineralna, muszynianka (ponieważ ma ona większą zawartość magnezu i potasu i taką wodę zalecił pić lekarz).

Środki czystości: Mydło / żel myjący, Szampon, Płyn do płukania, Proszek do prania, Płyn do mycia naczyń, Płyny czyszczące, Pieluchy tetrowe, Wata, papier toaletowy, chusteczki higieniczne, żel Venoruton.

Specjalne potrzeby: Pani Janina nie może używać żelów do kąpieli, ponieważ ją uczulają, dlatego prosi o mydła w kostce. Szampon Skrzypovita (na wypadanie włosów).

Szczególne upominki

 Karma dla żółwi

PANI BARBARA 78 LAT

Pani Barbara mieszka sama, od wielu lat walczy wieloma chorobami, w tym nowotwór, nadciśnienie oraz arytmię. Jeszcze nie tak dawno temu jeździła na rowerze, chodziła na długie spacery i uprawiała malutki ogródek. Niestety, wraz z postępującymi chorobami jest zmuszona poruszać się przy pomocy balkonika.

Ma przyznaną asystentkę medyczną, która codziennie przychodzi na kilka godzin, by pomóc w obowiązkach. Niestety poza tymi godzinami, pani Barbara zostaje sama w starym mieszkaniu, które wymaga remontu łazienki. Radzi sobie jak może, powoli przygotowuje sobie posiłki, pali w piecu, myje się w misce, ćwiczy.

Pani Barbara żyje skromnie z emerytury i zasiłku pielęgniarskiego. Po odliczeniu kosztów leków zostaje jej około 480 złotych na miesiąc.

 

Trzy kluczowe potrzeby Pani Barbary:

1.      Pralka (Pani Barbara posiada starą pralkę, która się często psuje. Boi się, że w zimę całkowicie odmówi posłuszeństwa i nie da rady wyprać swoich ubrań ręcznie)

2.       Żywność (Zapas żywności pozwoliłby odłożyć pieniądze na potrzebne leki)

3.       Środki czystości (Chemia i kosmetyki są drogie, czasem kobieta musi sobie ich odmawiać. Zapas takich środków powoli na przeznaczenie pieniędzy na inne potrzeby, na przykład na żywność)

Pozostałe potrzeby:

Żywność trwała: herbata, kawa, olej, konserwy rybne, owoce i warzywa w puszkach, cukier, migdały, płatki owsiane, biszkopty.

Specjalne potrzeby: Pani Barbara ma delikatny żołądek, prosi o herbaty czarną/zieloną/białą (nie o owocowe) oraz o mieloną kawę.

Środki czystości: mydło / żel myjący, pasta do zębów, płyn do płukania, proszek do prania, płyny czyszczące, płyn do mycia naczyń, krem „nivea”(pani barbara ma sprawdzony ten produkt, używa go wiele lat)

Specjalne potrzeby: Pasta do zębów: „Colgate Herbal Original” (inne pasty szkodzą pani Barbarze), mydła/żele myjące z artykułów dla dzieci (delikatne).

Brakujące sprzęty gospodarstwa domowego: Pralka

Uwagi: Pralka pani Barbary się psuje i mimo napraw odmawia posłuszeństwa. Pani Barbara boi się dnia, w którym się zepsuje, bo wie, że nie poradzi sobie z praniem ręcznym. Prosi o małą pralkę- dla jednej osoby.

❤️ Szczególne upominki:

Pani Barbara prosi o jedną ładną świecę (nie chce za dużo, tak żeby w wieczory umilić sobie czas, wąchając przyjemne zapachy).

W PRZEDSIONKU SZKOŁY ZOSTAŁ PRZYGOTOWANY KOSZ NA DARY. W RAZIE PYTAŃ PROSIMY O KONTAKT.
KOORDYNATORKI AKCJI: AGNIESZKA SERWATKA, IWONA JELONEK I DANUTA GOSPODAREK.
NASZA AKCJA TRWA DO 7 GRUDNIA 2022r!
Liczymy na Pastwa i bardzo dziękujemy za pomoc!