PIERWSZAKI W „AKADEMII PANA KLEKSA”

16 listopada klasy pierwsze wyjechały na swoją pierwszą wycieczkę do Katowic w ,,Odwiedziny w Bajce Pana Kleksa”. Dzieci zwiedziły ponad 1000 m2 interaktywnej, multimedialnej ekspozycji, która jest podzielona na 8 stref tematycznych (pomieszczenia są inspirowane krainami z serii przygód o Ambrożym Kleksie): Ostatni Rezerwat Przyrody, Kraina Szpaka Mateusza, Psi Raj, Bajdocja, Abecja, Planeta Fantazja i Złomowisko Robotów. Przechodziły przez całą ekspozycję pod okiem Przewodnika – doświadczonego animatora, stylizowanego na postać Adasia, który pełnił funkcję pomocnika Pana Kleksa. Jego zadaniem było zaangażowanie dzieci do wspólnej zabawy.
Podczas zwiedzania dzieci miały do wykonania misję – ich zadaniem było odnalezienie ukrytych na ekspozycji 3 magicznych przedmiotów Pana Kleksa. Aby tego dokonać, szukały wskazówek i rozwiązywały zadania. W trakcie zwiedzania leczyły chore sprzęty, odkrywały sekrety Pana Kleksa, uczestniczyły w Kleksografii, wspólne śpiewały piosenki z Akademii Pana Kleksa, korzystały z interaktywnych elementów, np. gra planetarna Układ Słoneczny, quiz wiedzy o kosmosie czy fotele do symulacji stanu nieważkości. Na koniec wzięły udział w warsztatach prowadzonych przez zawodowego popularyzatora nauki. Dzieci były świadkami i same eksperymentowały doświadczenia chemiczne, będące połączeniem nauki i zabawy.