Szlachetna Paczka

„Człowiek jest wielki (…) przez to czym dzieli się z innymi”.
 
To słowa patrona naszej szkoły, które nieustannie zapraszają nas do podejmowania różnych działań związanych z pomocą potrzebującym.
 
Kochani rodzice, kochane dzieci – z radością pakujemy Szlachetną Paczkę! ❤❤❤
Zapraszamy Was do wspólnego przygotowania Szlachetnej Paczki. Znając Waszą ogromną ofiarność okazaną w poprzednich latach, wybraliśmy dwie rodziny – ludzi zagubionych, w bardzo trudnej sytuacji życiowej. Niech i dla nich zaświeci słońce, a życie stanie się łatwiejsze.
 
Za serce chwyciła nas historia rodziny:
Żona 70 lat, mąż 73 lata, córka 45 lat-niepełnosprawna umysłowo i fizycznie.
Pani K. traci wzrok (podwójna zaćma), a mimo to jest odpowiedzialna za obowiązki domowe oraz opiekę nad mężem i córką. Pan Z. jest po trzech udarach. Pierwszy miał miejsce w młodości, później pojawiły się dwa kolejne, skutkiem czego Pan Z. ma ogromny problem z poruszaniem się. Nie mówi, w życiu codziennym jest zdany na żonę.
Córka A. przeszła nieudaną operację amputacji nogi w efekcie czego proteza, na którą rodzina zdobyła częściowe dofinansowanie, poświęcając wszystkie swoje oszczędności, nie pasuje. W związku z czym na dzień dzisiejszy ma problem z poruszaniem się, w większości czynnościach jest zdana na mamę. Pani Krystyna stara się zrobić wszystko, by córka stała się samodzielna w obawie o jej przyszłość w sytuacji, gdyby całkowicie straciła wzrok. Rodzina utrzymuje się z emerytury Pani Krystyny oraz świadczeń pielęgnacyjnych i renty socjalnej córki, które dają łączną kwotę 2745zł Co po odjęciu wszystkich wydatków tj. Leki oraz rachunki w kwocie 1379zł sprawia, że na żywość oraz bieżące potrzeby rodzinie pozostaje 455zł na jedną osobę.
Najmocniejszą stroną rodziny jest wzajemnie wsparcie w radzeniu sobie z trudnościami życia codziennego. Pani Krystyna sprawdza się w organizacji, w obowiązkach domowych oraz wszelkiego rodzaju wizyt lekarskich. Natomiast córka Aleksandra stara się wyręczać mamę w czynnościach wymagających dobrego wzroku. Rodzina wspólnie uwielbia oglądać ulubione programy telewizyjne. Są wdzięczni, że nadal mają siłę do walki z przeciwnościami losu.
Trzy kluczowe potrzeby Rodziny:
1. Opał – pół tony (Piec to jedyne źródło ciepła w domu. Rodziny nie stać na zakup węgla).
2. Żywość (Zapas żywności pozwoliłby odłożyć pieniądze na potrzebne leki).
3. Telewizor (Obecny jest bardzo stary, psuje się. Jest to jedyna atrakcja i okno na świat dla rodziny).
Pozostałe potrzeby:
· Żywność trwała: herbata, cukier, kawa, olej, ryż, mąka, makaron, konserwy,
· Środki czystości: mydło, żel do mycia, płyn do naczyń, płyny do mycia podług, okien, proszek do prania, płyn do płukania, pasta do zębów,
· Odzież: Krystyna-Kurtka (Przejściowa rozmiar M), Aleksandra: Kurtka (Przejściowa rozmiar S), -Obuwie: Krystyna Adidasy rozm. 38 (Oprócz czerwonych), Zdzisław- Kapcie domowe, rozm 41 (Twarda podeszwa, do kostki), Aleksandra- Adidasy, rozm.36, (najchętniej czarne)
· Szczególne upominki: Krystyna: Czarna, w miarę pojemna torebka, Zdzisław: Wygodny dres w rozm. XL, Aleksandra: Tablet
 
Pan K. 42 lat
Pan K. urodził się z niedotlenieniem mózgowym, którego skutki towarzyszą mu przez całe życie. Mężczyzna ma trudności w nawiązywaniu kontaktów społecznych, a także adaptacji w nowym środowisku. Podejmował różne prace, ale ze względu na swoją nieporadność często był zwalniany przez pracodawców. Przez ostatnie lata pan Kazimierz mieszkał wraz z bratem, który pomagał mu w codziennych trudnościach. Po niedawnej śmierci brata wsparcia udziela mu siostrzenica. Do czasu znalezienia pracy mężczyzna nie będzie w stanie się samodzielnie utrzymać. Mężczyzna otrzymuje zasiłek w kwocie 450 zł, ale wydatki na mieszkanie wynoszą około 440 zł co sprawia, że nawet zakup żywności jest niemożliwy. Obecnie posiłki spożywa u swojej siostrzenicy, którą bardzo kocha. Pozwala mu to na zapłacenie rachunków i niezadłużanie mieszkania. Mężczyzna potrzebuje pomocy nie tylko materialnej, ale również medycznej, gdyż nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować w społeczeństwie.
Pan K. chciałby jeszcze poczuć się potrzebnym. Myśli o tym, że mógłby jeszcze pomóc dzieciom siostrzenicy, wspierać ich. Pragnie spędzić święta z nią i jej rodziną. Niezwykle ujmująca była również więź pomiędzy braćmi, ich solidarność, o której pan K. zdecydował się opowiedzieć. Największym marzeniem mężczyzny jest założenie własnej rodziny oraz zapewnienie im życia, jakiego on sam nie miał.
Trzy kluczowe potrzeby Rodziny
1. Pralka (mała) obecna pralka jest już stara oraz częściowo niesprawna.
2. Bojler do podgrzewania wody 30l: Poprzedni bojler jest już zepsuty, nie ma możliwości naprawienia go. Aby zadbać o higienę pan Kazimierz podgrzewa wodę w garnkach.
3. Żywność: otrzymana żywność długoterminowa pozwoliłaby panu Kazimierzowi samodzielnie gotować, a także poczuć się choć odrobinę niezależnym
Pozostałe potrzeby Rodziny
· Żywność trwała: Konserwy rybne, konserwy mięsne, cukier, olej, makaron, kasza, kawa, herbata,
· Środki czystości: Mydło / żel myjący, szampon, proszek do prania, płyn do płukania, płyn do mycia naczyń, płyny czyszczące,
· Obuwie: Kazimierz: Trapery Rozmiar: 43, Uwagi: Najodpowiedniejsze byłyby buty w ciemnym kolorze, dzięki czemu będą pasowały do wszystkich ubrań pana Kazimierza.
· Wyposażenie mieszkania: Kołdra oraz pościel w rozmiarze 160×200 cm, ręczniki.
· Szczególne upominki: mikser
 
W PRZEDSIONKU SZKOŁY ZOSTAŁ PRZYGOTOWANY KOSZ NA DARY I OPIECZĘTOWANA PUSZKA NA WSPARCIE FINANSOWE. W RAZIE PYTAŃ PROSIMY O KONTAKT.
 
KOORDYNATORKI AKCJI: AGNIESZKA SERWATKA, IWONA JELONEK I DANUTA GOSPODAREK.
 
NASZA AKCJA TRWA DO 8 GRUDNIA 2021r.