Klasy 6 i 7 we Wrocławiu

W dniu 15 listopada klasy 6 i 7 wybrały się do Wrocławia, na wycieczkę sfinansowaną w ramach programu #PoznajPolske.☀️🍁
Na początku, wycieczkowicze zwiedzili wrocławskie Zoo. Mogli tam podziwiać ogromną ilość rozmaitych gatunków zwierząt i bujną roślinność.🦒🦓🐒
Ogromne wrażenie zrobiło na wszystkich Afrykarium, z różnorodnymi ekosystemami związanymi ze środowiskiem wodnym Afryki.🦈🐧🐠
Następnie, uczniowie wraz z przewodnikiem udali się na spacer, który pozwolił młodzieży zapoznać się z historią tego miasta o wielowiekowej tradycji, przeplatające kulturę polską, niemiecką i czeską.
Wśród mijanych po drodze obiektów znalazły się między innymi: Uniwersytet Wrocławski, budynek Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, pomnik upamiętniający nadanie Wrocławowi miana Europejskiej Stolicy Kultury (2016r.), czy Muzeum Narodowe.
Na trasie wycieczkowiczów znalazła się również wrocławska starówka z przepięknym rynkiem, niesamowitym późnogotyckim ratuszem, urokliwymi kolorowymi kamienicami. Duże wrażenie zrobiły na uczniach dwie średniowieczne kamieniczki „Jaś” i „Małgosia” – położone w północno-zachodnim narożniku wrocławskiego rynku, połączone ze sobą arkadą. Między kamieniczkami, znajdowało się wejście na zlikwidowany w XVIII wieku cmentarz, o czym przypomina napis na kartuszu „Mors Ianua Vitae” – „Śmierć bramą życia”.
Przejściu przez starówkę towarzyszyło poszukiwanie słynnych krasnali – dobrych, opiekuńczych duchów miasta.🥰
Ciekawym punktem wycieczki był pomnik „Ku Czci Zwierząt Rzeźnych”, znajdujący się na ulicy Stare Jatki. Od roku 1242 w miejscu, gdzie obecnie znajduje się ulica Stare Jatki, znajdowały się zakłady rzeźnicze i sklepy mięsne. W 1998 roku, decyzją Rady Miasta Wrocławia ulica Stare Jatki oficjalnie została oddana w zarządzanie Związkowi Polskich Artystów Plastyków, którzy postanowili upamiętnić to miejsce w szczególny sposób – tworząc pomnik.
Uczniowie mieli również okazję przejść przez gotycki Ostrów Tumski – najstarszą część Wrocławia. Otoczony wodami Odry dawny gród, który dał początek miastu, mieści wspaniałe zabytki architektoniczne, m.in. Katedrę Św. Jana Chrzciciela.
Wycieczka przebiegła w miłej i serdecznej atmosferze.🙂
Liczymy, że wspólnie spędzony czas na długo pozostanie w pamięci uczestników.🙂