Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce

Witajcie 🙂 6 lat temu po raz pierwszy odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Kobiet i Dziewcząt w Nauce. Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwalając to święto 22 grudnia 2015 r. postanowiło docenić kluczową rolę, jaką odgrywają kobiety i dziewczęta w środowiskach naukowych i technologicznych.

Szczególne miejsce wśród nich zajmuje nasza rodaczka Maria Skłodowska – Curie (1867 – 1934). Do dziś pozostaje jedyną kobietą wśród 4 osób dwukrotnie uhonorowanych Nagrodą Nobla, i jedną z dwóch które otrzymały ją dwukrotnie z różnych dziedzin.  W tej czwórce jest jedynym uczonym uhonorowanym w dwóch różnych naukach przyrodniczych. Po raz pierwszy została nagrodzona w 1903 r. – z fizyki, wraz z mężem Pierre’em Curie i z Henrim Becquerelem, za badania nad odkrytym przez Becquerela zjawiskiem promieniotwórczości. Po raz drugi w 1911 r. – z chemii za odkrycie polonu i radu, wydzielenie czystego radu i badanie właściwości chemicznych pierwiastków promieniotwórczych. Maria Skłodowska-Curie była pierwszą kobietą, która spoczęła w paryskim Panteonie w dowód uznania zasług naukowych.

W naszej bibliotece również można znaleźć książki poświęcone kobietom – naukowcom. Są to pozycje nieco starsze…

…jak i oczekiwane przez was nowości.

Z serii „Moi bohaterowie” i „Polscy superbohaterowie” pojawiły się także ostatnio w naszych zbiorach tytuły poświęcone innym ciekawym postaciom, ważnym zarówno dla historii Polski jak i dla historii świata. Już wkrótce będziecie mogli je wypożyczyć w naszej szkolnej bibliotece.

Życzymy wam zdrowych, udanych ferii. Jeśli pogoda nie dopisze możecie zawsze zrelaksować się w towarzystwie ciekawej książki. Do zobaczenia niedługo – wasi bibliotekarze 🙂