Wycieczka klas drugich do Jura Parku w Krasiejowie realizowana w ramach programu MEN “Poznaj Polskę”

18 listopada klasy drugie udały się do JuraParku w Krasiejowie. Celem wycieczki była integracja zespołów klasowych, a także poznanie prehistorycznego świata dinozaurów.

Jadąc do Krasiejowa zatrzymaliśmy się w Ozimku, aby zobaczyć najstarszy, żelazny most wiszący na rzece Mała Panew. Konstrukcja została oddana do użytku w 1827 roku i przetrwała w niezmienionej postaci do dziś.

Pierwszą atrakcją w Krasiejowie był 300 -metrowy Tunel Czasu. Zaproszeni na pokład tzw. Kapsuły Czasu udaliśmy się w interaktywną podróż przez miliardy lat istnienia Wszechświata. Następnie pełni wrażeń w obecności przewodnika – paleontologa, wyruszyliśmy na spacer ścieżką edukacyjną, wzdłuż której stały modele prehistorycznych zwierząt zamieszkujące niegdyś tereny obecnego parku, jak również naturalnej wielkości dinozaury, których nigdy tam nie było. Po drodze wstąpiliśmy do Pawilonu Paleontologicznego, gdzie przez szklaną podłogę podziwialiśmy skamieniałości triasowych płazów i gadów. Ciekawym punktem zwiedzania było również Oceanarium, gdzie zamiast olbrzymich akwariów znajdowały się multimedialne ekrany 5D, na których mogliśmy zobaczyć m.in. rybopodobnego Mozazaura, uzębionego Liopleurodona, czy też obdarzonego długą szyją płetwojaszczura Plezjozaura. W tym miejscu nie tylko podziwialiśmy morskie gatunki zwierząt, żyjące na Ziemi tysiące lat temu, ale także słuchaliśmy ich odgłosów oraz czuliśmy drgania wywołane ich uderzeniami. Stojąc przy ostatnim ekranie wszyscy przeżyliśmy chwile grozy, gdy podpłynął olbrzymi rekin i uderzył z taką siłą, że „pękła szyba”. Po małej dawce dreszczyku kontynuowaliśmy wycieczkę relaksując się w kinie 5D. Po zakończonym seansie kolejnym punktem zwiedzania była wizyta w Parku Nauki i Ewolucji Człowieka. Tam specjalnym promem kosmicznym przenieśliśmy się też do rzeczywistości, jaka panowała 66 milionów lat temu, kiedy zakończyła się era olbrzymich dinozaurów. Wędrując pośród multimedialnych wystaw poznawaliśmy etapy rozwoju człowieka.

Po zakupie pamiątek ruszyliśmy w drogę powrotną. Z wycieczki wróciliśmy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni i bogatsi o nową wiedzę.