„Poznaj Polskę” – Wycieczka klas IV do Olsztyna

Wycieczka klas IV do  Olsztyna 16.11.2021 r. w ramach projektu „Poznaj Polskę”

We wtorek, 16 listopada 2021r., klasy IV-te Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Paniówkach brały udział w wycieczce w ramach  Przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”.

Dzieci odwiedziły Radiostację w Gliwicach oraz Ruiny Zamku w Olsztynie koło Częstochowy, stanowiące jeden z 14 punktów Szlaku Orlich Gniazd.

W Gliwicach dzieci miały okazję zobaczyć wieżę radiostacji, która jest najwyższą budowlą drewnianą w Europie. Poznały historię radiostacji i ważnych wydarzeń, które miały tam miejsce – Prowokacja Gliwicka stała się pretekstem do rozpoczęcia II Wojny Światowej.

W trakcie spaceru z przewodnikiem po ruinach uczniowie mogli usłyszeć historię zamku – jednej z największych i najbardziej efektownych warowni obronnych Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Usłyszeli o odwiedzających zamek władcach i wybitnych postaciach, jak Kazimierz Wielki i Władysław Jagiełło. Poznali też legendę o Białej Damie odwiedzającej nocami ruiny. Poza historią budowli, niezwykłą ciekawostką dla uczniów było odniesienie do pochodzenia skał wapiennych Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Na ostańcach i fragmentach skalnych,  które w okresie Jury znajdowały się na dnach mórz, dzieci znajdowały liczne Amonity, świadczące o historycznej wartości przyrodniczej terenu.

Następnie w Starym Młynie – Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach dzieci miały okazję poznać dawne zawody jak młynarz, piekarz kołodziej i bednarz, a także samodzielnie spróbować mielenia mąki.

Relacja z wycieczki  https://photos.app.goo.gl/xEd7GPo83Rc2awcz8

Było super!