Sukces naszych przedszkolaków!!!

Mamy I miejsce 👏👏👏👏
Przedszkolaki z Paniówek laureatami XI edycji Kuratoryjnego Konkursu – Edukacja regionalna w szkole „Proszę Was, pozostańcie wierni temu dziedzictwu… – Święty Jan Paweł II”
Edukacja regionalna to priorytetowe działania naszego Przedszkola, toteż bez obaw po raz kolejny wzięliśmy udział w wojewódzkim konkursie, którego głównym celem jest pogłębianie więzi z regionem jego młodych mieszkańców oraz kształcenie poczucia odpowiedzialności za pielęgnowanie tradycji i popularyzację dorobku poprzednich pokoleń.
W tym roku, motywem przewodnim Konkursu było hasło: „Region – Ludzie – Historia”. Zakwalifikowane do rozgrywek przedszkola realizowały projekt „Nie tylko w pamięci. Utrwalamy ślady bohaterów i wydarzeń z lat 1919-1921. Powstania śląskie – wirtualnie i na papierze”.
Nasze Przedszkole, reprezentowane przez grupę sześciolatków: Aleksandra Rychter, Kinga Krzysteczko, Olga Domin, Łucja Połap, Hanna Szura, Justyna Kwaczała oraz Filip Tyrka, pod kierunkiem nauczycielek Renaty Dziuroń, Anny Sowulewskiej oraz Joanny Bartoszek, w ramach konkursu, zrealizowało projekt: „Haja w byfyju – czyli powstańcze opowieści utopka Jorgusia”.
Postać utopka Jorgusia oprowadzała naszych wychowanków po meandrach burzliwej historii okresu 1919-1921. Dzieci poznały wydarzenia związane z walkami powstań śląskich, plebiscytem oraz sylwetki bohaterów powstań tj. Wojciecha Korfantego oraz Alfonsa Zgrzebnioka. Wprowadzony został także motyw byfyja (kredensu), jako symbolu śląskiego domu, w którym rodzinne i powstańcze tradycje przekazywane są z pokolenia na pokolenie. W ramach projektu przedszkolaki zapoznały się również z miejscami pamięci powstań śląskich w swojej małej ojczyźnie: miejscowości, gminie i województwie. Odwiedziły Pomniki Powstańców Śląskich w Przyszowicach i Katowicach oraz Pomnik Czynu Powstańczego na Górze Świętej Anny. Wraz z utopkiem Jorgusiem zwiedziły Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, zasadzili Drzewo Pamięci w ogrodzie przedszkolnym oraz stworzyli wystawę plakatów propagandowych polskich i niemieckich. Dużym zaskoczeniem dla dzieci było spotkanie z Panem Wojciechem Korfantym w postać, którego wcielił się nauczyciel historii szkoły w Paniówkach, Pan Łukasz Cempura. Przybliżył on dzieciom życiorys postaci i odpowiedział na nurtujące ich pytania. Przedszkolaki miały okazję sprawdzić swoje talenty aktorskie wcielając się w postacie rodziny z tamtych czasów. Odgrywały sceny„ Powstanie wybuchło –bydzie haja!”, „Plebiscyt na Ślonsku” oraz „Łociec idzie do powstania”. Chętnie śpiewały także piosenki powstańcze.
Finałem projektu był przygotowany przez przedszkolaków scrapbook, który w formie obrazkowej opowiedział o historii powstań śląskich oczami dzieci.
Wszystkie działania, a szczególnie wspomniany scrapbook został oceniony najwyżej przez Komisję konkursową i zajęliśmy I miejsce.
Gratulacje dla dzieci oraz Pań, które włożyły w realizację projektu wiele serca i pracy.
A.S.